Nowa firma? Staraj się o dotację!

Właśnie spełniło się jedno z Twoich największych marzeń? Założyłeś swoją firmę! Już nigdy nikt nie będzie stał Tobie nad głową i przedstawiał planu zadań, które musisz wykonać. Teraz wszystko zależy tylko od Ciebie.

Prawo nie określa ile razy możesz składać wniosek o dotację na założenie czy rozwój własnej działalności ważny jest tylko fakt, by za każdym razem przygotowywać udoskonalony biznesplan

Autor zdjęcia: Japanexperterna.se

Jednak kiedy pierwsze, pozytywnie emocje opadają, zaczynasz się zastanawiać nad tym, skąd wziąć pieniądze na rozwój tego biznesu. Wszystkie oszczędności zainwestowałeś już na początku, a ponieważ to świeży biznes nie masz jeszcze tylu klientów, by firma na siebie zarabiała. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku są dotacje dla firm (więcej: http://www.strategor.pl/).

Jak pozyskać dotację?

Aby móc pozyskać dotację trzeba zacząć od znalezienia konkursu.

Najłatwiej jest szukać w urzędach pracy, tam cyklicznie pojawia się informacja o konkursach, w których mogą brać udział nowi przedsiębiorcy. Ale istnieją również konkursy ogólnopolskie. Wprawdzie czasami zdarza się, że siedziba lub choćby filia danej firmy musi znajdować się na terenie urzędu organizującego konkurs, ale często ten punkt jest przez organizatora pomijany, zatem w konkursie mogą brać udział wszystkie obecne lub przyszłe podmioty gospodarcze.

Kiedy już wybierzesz konkurs, w którym chcesz wziąć udział, musisz wypełnić niezbędne wnioski a także przygotować pełen i obszerny biznesplan. To od tego dokumentu będzie zależało, czy otrzymasz dotację, czy też nie.

Co prawda nie jednokrotnie miała miejsce sytuacja, kiedy kilka osób złożyło wniosek o dotację z biznesplanem, który przypominał biznesplan konkurencji a na przykład tylko jedna ze wszystkim otrzymała dotację ale musisz wiedzieć, że ocena wniosków jest zawsze obiektywna i jeżeli ktoś dostał dotację, a Ty nie to znaczy, że chodzi o jakiś drobny szczegół.

Jeżeli otrzymałeś dotację, to świetnie. Jeżeli nie – nie rozpaczaj. Masz jeszcze prawo do skarg i odwołań, które zwykle przynoszą zamierzony efekt a jeżeli nie, to przecież zawsze możesz złożyć wniosek ponownie.

Prawo nie określa ile razy możesz składać wniosek o dotację na założenie czy rozwój własnej działalności ważny jest tylko fakt, by za każdym razem przygotowywać udoskonalony biznesplan.