Czy warto prowadzić swoją firmę?

Wielu z nas marzy o prowadzeniu własnej firmy. W praktyce jednak to nie tylko niezależność i szansa na większe niż na etacie dochody. Prowadzenie firmy wiąże się bowiem również z  dużym ryzykiem i sporą odpowiedzialnością.

Zalety prowadzenia swojej firmy

Wielu z nas marzy o prowadzeniu własnej firmy. W praktyce jednak to nie tylko niezależność i szansa na większe niż na etacie dochody

Autor zdjęcia: Epicantus

Jest niewątpliwie sporo powodów, dla których ludzie decydują się na zakładanie i prowadzenie własnej firmy. Najważniejsze to niezależność, możliwość realizacji własnych koncepcji, a bardzo często również szansa osiągania wyższych, niż w przypadku etatu dochodów.

Należy również podkreślić, że prowadzenie firmy wymaga dojrzałości w kierowaniu własną osobą, umiejętności zarządzania czasem własnym i sporej dawki energii w podejmowanych działaniach. Własna firma to także podniesienie swojego statusu społecznego i niewątpliwie ogromna satysfakcja z możliwości pracy na własny rachunek. W takiej sytuacji sami kształtujemy swój los, posiadamy więc pewne poczucie kontroli nad tym, co się z nami dzieje. Własna firma to źródło wielkiej satysfakcji i poczucia własnej wartości.

Trudno nie zauważyć, że prowadząc własną firmę, sami decydujemy o czasie swojej pracy i terminach, w których zamierzamy skorzystać z urlopu. To my również sami decydujemy o wyborze pracowników, a czasami również klientów, sami również ustalamy miejsce prowadzenia swojej działalności.

W podjęciu decyzji o prowadzeniu własnej działalności nie ma znaczenia tak naprawdę ani nasz wiek, ani płeć, czy też pochodzenie. Nawet brak pieniędzy nie jest w obecnych czasach zasadniczą przeszkodą w prowadzeniu biznesu.

Aby się udało…

Własna firma to jednak także ogromna odpowiedzialność. Każde z podejmowanych przez nas działań musi być właściwie przemyślane i przeanalizowane tak, by dobrze lokować środki i własne zaangażowanie. Bardzo pomocne w planowaniu strategii biznesowej a także w wytyczaniu sobie celów jest sporządzenie biznes planu. Biznes plan poznań w praktyce to bowiem nie tylko dokument dzięki któremu uzyskać możemy dotację czy pożyczkę z banku. To przede wszystkim dokument, który umożliwia nam właściwe zarządzanie firmą i podążanie w określonym kierunku, który sobie wytyczyliśmy.